Tarihçe

Hitit Üniversitesi

    “Uygarlığı aydınlatan bilgi güneşi” sloganıyla eğitim-öğretim yaşamına 17 Mart 2006 tarihinde başlayan Hitit Üniversitesi, bilimde evrenselliği, eğitim-öğretimde çağdaşlığı ve düşüncede özgürlüğü kendisine eğitim-öğretim ilkesi olarak belirlemiştir. 21. yüzyılın yükseköğretim sistemlerinin gerekli görmüş olduğu, eğitimde vebilimde evrensellik ilkesinin yılmaz savunucusu olan Hitit Üniversitesi, ulusal kültüre ve değerlere bağlı bir yükseköğretim kurumudur.

    Hitit Üniversitesi, adını, milattan önce Anadolu’da kurulan, Çorum’un il sınırları içerisinde yer alan Hattuşa’yı kendilerine başkent edinen ve uzun yıllar Anadolu’nun siyasal, sosyal ve kültürel yapılanmasında büyük katkı sağlayan“Hitit Uygarlığı”ndan almıştır. Tarih ve günümüz arasında bilimsel köprülerinşa etmeyi, bölgenin tarihine, kültürüne, coğrafyasına katkı sunmayı ve bu sayede bölgeyi aydınlatmayı amaçlayan Hitit Üniversitesi; estetik değerlere sahip, teknoloji üretebilen ve ürettiği teknolojiyi gündelik yaşamda kullanabilen bireyler yetiştirmektedir.

    Bilimsel projeler, çalışmalar ve yayınlarla, ulusal ve uluslararası bilim literatüründe hızlı bir şekilde yerini almaya başlayan Hitit Üniversitesi, her yönden genç ve dinamik bir yapıya sahiptir. Bilim ve teknoloji çağında gelişmiş ülkelerin yükseköğretim kurumları arasında yerini alabilmek için üstüne düşen bütün sorumlulukların bilincinde hareket eden Hitit Üniversitesi, ulusal ve uluslararası alanlarda atılımlar gerçekleştirmektedir. Yurtdışı eğitim-öğretim programlarını takip eden ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, diğer ülkelerin üniversiteleriyle ikili anlaşmalar imzalayan Hitit Üniversitesi, uluslararası düzlemde bilgi ve kültür paylaşımının, eğitimdeki öneminin bilincinde eğitim hizmetlerini sürdürmektedir. Üniversitemiz, bu doğrultuda birçok Avrupa ülkesiyle ikili protokol imzalayarak hem öğrencisini hem de akademisyenlerini yurtdışına göndermektedir.


Sungurlu Meslek Yüksekokulu

    Sungurlu Meslek Yüksekokulumuz 2002-2003 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi bünyesinde Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı (N.Ö.) ve İşletme (N.Ö.)  bölümleriyle toplamda 86 öğrenci ile Eğitim-Öğretime başlamıştır. Sungurlu Meslek Yüksekokulumuz “Uygarlığı aydınlatan bilgi güneşi” sloganıyla eğitim-öğretim yaşamına 17 Mart 2006 tarihinde (5467 Sayılı Kanun ile) kurulan Hitit Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

2003 yılında İşletme (İ.Ö),

2004 yılında Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı (İ.Ö.),

2008 yılında Çocuk Gelişimi (N.Ö.),

2009 yılında Sağlık Kurumları İşletmeciliği (N.Ö.),

2012 yılında Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama (N.Ö.),

2013 yılında Çocuk Gelişimi (İ.Ö.),

2016 yılında Fizyoterapi (N.Ö.),

2018 yılında Sosyal Hizmetler (N.Ö.) bölümleri açılmıştır.

    Ayrıca, 2021 yılında Ortopedik Protez ve Ortez bölümümüz açılması konusunda gerekli onaylar alınmış olup önümüzdeki yıllarda bölümümüzün öğrenci alması planlanmaktadır.

   Yüksekokulumuz 21 akademik personel, 9 idari personel, 6 temizlik görevlisi ve 4 güvenlik görevlisi ile faaliyetlerine devam etmektedir.

HIZLI ERİŞİM

Twitter instagram Facebook